ONSDAG 23 SEPTEMBER 2026

Jula planerar nytt varuhus vid E20 i Mariestad

Jula fortsätter att expandera och planerar att bygga ett nytt varuhus vid Sydport i Mariestad, nära E20 södra infart. Etableringen blir en del av den fortsatta utvecklingen av området, där kommunen vill skapa bättre förutsättningar för handel och service i det strategiska läget intill E20.

Kommunstyrelsen har nu godkänt en marköverlåtelse till G&K Blanks Fastigheter AB, som ingår i Jula-koncernen. Det handlar om cirka 13 800 kvadratmeter mark som ska användas för den planerade etableringen.

Jula planerar att utveckla området i två etapper. I den första etappen ska markförberedande arbeten genomföras för hela fastigheten.

– Genom etableringen skapas nya möjligheter för service och handel i ett strategiskt läge nära E20. Utvecklingen är en del av kommunens långsiktiga arbete med att stärka området vid Sydport, säger kommunstyrelsens ordförande Johan Abrahamsson i ett pressmeddelande.

Marköverlåtelsen ligger i linje med den gällande detaljplanens intentioner för området. Köpeskillingen är 4,14 miljoner kronor, vilket motsvarar 300 kronor per kvadratmeter.