TISDAG 21 JULI 2026

Tidningsdöden fortsätter – nu försvinner Skövde Nyheter

Tidningsdöden i Skaraborg fortsätter. Efter att Hjo Tidning gav ut sitt sista pappersnummer den 13 september 2024 är det nu dags för ännu en anrik lokaltidning att gå i graven. Den 1 augusti i år stänger Skövde Nyheter sin redaktion för gott och tidningen upphör att existera.

Skövde Nyheter har en lång historia som sträcker sig tillbaka till 1907. När tidningen grundades bar den namnet Billingen, ett namn som användes fram till 1915. Därefter utkom tidningen som Skaraborgs-Tidningen fram till 1958, då den fick namnet Skövde Nyheter. Namnet användes fram till nedläggningen 2007, då tidningen ersattes av gratistidningen SN-magasinet. När utgivningen återupptogs 2011 återinfördes namnet Skövde Nyheter.

Under de följande åren satsade tidningen allt mer på sin digitala verksamhet. Nyhetssajten skovdenyheter.se lanserades 2011 och 2016 kom även en app. År 2019 infördes digitala prenumerationer och en betalvägg för webbplatsens innehåll. Nu, i samband med nedläggningen, har betalväggen tagits bort och samtliga artiklar på webbplatsen kan åter läsas kostnadsfritt.

Med nedläggningen försvinner ännu en viktig röst inom den lokala journalistiken i Skaraborg och en tidning med anor från 1907 går i graven.