TORSDAG 12 MARS 2026

Musik och utställningar öppnar naturum Hornborgasjön

Tranorna och vårfåglarna har börjat anlända till Hornborgasjön, och i helgen väntar ännu ett vårtecken – på lördag den 14:e mars öppnar naturum Hornborgasjön och Café Doppingen för året.

– Äntligen! Vi har verkligen längtat efter att möta besökare och fåglar. Nu kommer ljuset och ljuden av allt från trumpetande tranor till sjungande sånglärkor, säger Malin Herin, föreståndare för naturum Hornborgasjön.

Premiär för utställningar

Öppningshelgen bjuder dessutom på premiär för två utställningar på Fågeludden. Inne på Café Doppingen visar fotograf Christoffer Larsson sina naturbilder och berättar om sitt arbete med bilderna. På naturum är det invigning av Broddetorps förskolas nya utställning om småkryp.

På Café Doppingen underhåller elever från Kulturskolan i Falköping med musik och sång.

Tranor och barnaktiviteter

Antalet tranor har ännu inte blivit så stort men många besökare strömmar redan till sjön. Vid naturum finns det flera aktiviteter för barnfamiljer.

– Vi ser hur fler och fler vårfåglar kommer tillbaka och många besökare har precis som vi sett fram emot att få välkomna våren, säger Malin Herin.

Öppettider

Naturum Hornborgasjön och Café Doppingen har öppet dagligen mellan 14 mars-19 april klockan 10.00-17.00

Infocenter Trandansen har öppet dagligen kl 08.00-17.00 mellan 18 mars-19 april.

Program lördag 14 mars

  • Klockan 10.00: naturum och Café Doppingen öppnar på Fågeludden
  • Klockan 10.30: Vernissage av Broddetorps förskolas utställning på naturum på Fågeludden. Fotograf Christoffer Larsson berättar om sin fotografering.
  • Klockan 11.00: Elever från Kulturskolan i Falköping underhåller med sång och musik.


Detta är en nyhet/pressmeddelande från: Länsstyrelsen Västra Götaland