ONSDAG 28 JANUARI 2026

Foto/källa: Besättningen på Ale/Sjöfartsverket
Statsisbrytaren Ale på plats i Vänern när isen börjar lägga sig
Isen har nu börjat lägga sig inne i en del vikar på flera håll i Vänern. I takt med att kylan bitit sig fast har behovet av isbrytning ökat, och under tisdagen anlände statsisbrytaren Ale till sjön. Under onsdagsförmiddagen befann sig Ale i Vänersborgsviken, där den påbörjade sitt arbete med att hålla farlederna öppna.
Ale är den minsta av Sveriges fem statsisbrytare och den enda som är specialbyggd för att kunna ta sig genom Trollhätte kanal upp till Vänern. Fartyget byggdes 1973 men har sedan dess både moderniserats och uppgraderats för att möta dagens krav på säker och effektiv isbrytning.
Med Ale på plats kan sjöfarten i Vänern fortsätta även när isläget hårdnar, något som är avgörande för både industri och transporter i regionen.
![]()



