FREDAG 2 JANUARI 2026
Vinterbild från Gössäter anno 1897
DigitaltMuseum är en gemensam plattform där museer i Sverige och Norge publicerar sina samlingar digitalt – en fantastisk resurs för alla som vill utforska historiska fotografier och föremål. När jag bläddrade runt där idag stötte jag på ett stämningsfullt vinterfotografi från Gössäter. I bilden syns en hästdragen kälke på väg uppför backen från järnvägsstationen, som ligger till vänster i bild och byggdes 1888. Fotografiet togs av S. Tham den 15 januari 1897.
Till höger syns troligen det gamla järnvägsmagasinet, som fortfarande finns kvar idag. Strax till vänster om magasinet skymtar byggnaden som en gång tillhörde Kooperativa Handelsföreningen.
Det som ännu inte fanns när fotografiet togs är Turisthotellet Hedvigsborg. Hotellet uppfördes sannolikt några år senare och kom då att ligga mittemot järnvägsstationen
![]()




