TORSDAG 1 MAJ 2025

Kinnekulle Handel – En historisk pärla som återuppstått

I Medelplana på Kinnekulle har den gamla lanthandeln bevarat sin charm och mycket av den historiska atmosfären. Butiken, med anor från 1930-talet, stod tom i cirka tio år men har nu fått nytt liv igen - som loppis.

På 1960-talet var lanthandeln en viktig samlingspunkt för både bybor och förbipasserande. Det var en butik där allt fanns - från dagligvaror till bensin. Som den sista lanthandeln på Kinnekulle, blev dess nedläggning en symbol för en förlorad era.

När besökare kliver in i affären idag, möts de av en atmosfär som tar dem tillbaka i tiden. Den genuina inredningen och den nostalgiska känslan skapar en levande bild av hur handeln en gång var. Med sin välbevarade charm erbjuder butiken inte bara ett kulturhistoriskt perspektiv, utan också en unik upplevelse av svunna tider.

Lanthandeln, som drevs fram till 1995 innan den omvandlades till loppmarknad, har nu öppnat igen – fortfarande som loppis. Numera välkomnar den besökare i samband med olika evenemang, där fynd och historiska skatter väntar på nya ägare.

För den som vill uppleva historiens vingslag och fynda unika ting, håller lanthandeln öppet under vårrundan:

Öppettider denna helg:

Lördag 3 maj – kl. 11:00–15:00
Söndag 4 maj – kl. 11:00–15:00

Välkommen att ta del av en bit lokalhistoria och njuta av den genuina atmosfären!