LÖRDAG 15 MARS 2025
179 lyckade häckningar för kungsörnen i Sverige
I Sverige registrerades 179 lyckade häckningar för kungsörn det gångna året, den näst lägsta siffran på fem år, men ändå strax över det nationella målet. I Östergötland noteras den allra första lyckade häckningen i modern tid och framgången fortsätter även för Västra Götaland. Tillgång på föda och väder har troligen störst inverkan.
Drygt 800 revir av kungsörn inventerades under året. I 206 av dem registrerades häckningar varav 179 lyckades. Totalt observerades 222 ungar under inventeringsperioden.
85 procent av Sveriges kungsörnsrevir finns i de sex nordligaste länen Norrbotten, Västerbotten, Jämtland, Västernorrland, Gävleborg och Dalarna. Den största delpopulationen i södra Sverige finns på Gotland.
Första lyckade häckningen i modern tid
Östergötland och Västra Götaland är nykomlingar i den årliga inventeringen. I Västra Götaland noterades två lyckade häckningar mot noll för ett par år sedan och i Östergötland registrerades alltså den första i modern tid.Låga siffror de senaste två åren
Enligt regeringens proposition om ”En hållbar rovdjursförvaltning” är målet för kungsörnspopulationen i Sverige minst 150 lyckade häckningar varje år och att utbredningsområdet ska vara hela landet. Det målet har uppnåtts de senaste 11 åren. Siffrorna för förra året och i år ligger något lägre än genomsnittet.-Väder och tillgång på föda är troligen det som påverkar häckningsframgången allra mest, säger Jessica Åsbrink på Naturhistoriska riksmuseet. I år var det kyligt och snö i Västernorrland när äggen kläcktes. Då blir det besvärligt både att mata och hålla ungarna varma. Dessutom ser vi en minskning av favoritmaten sork i flera områden. Vi får se vart det tar vägen.
Många frivilliga bakom inventeringen
Det är länsstyrelserna som ansvarar för att inventeringen av kungsörn utförs varje år. I många län samverkar länsstyrelsen med regionala ornitologföreningarnas kungsörnsgrupper som är organiserade i föreningen Kungsörn Sverige. Resultatet av inventeringen sammanställs sedan av Naturhistoriska riksmuseet, på uppdrag av Naturvårdsverket.–Kunskapen om hur många kungsörnar som finns i Sverige och var de häckar ger ett underlag för den ersättning som samebyar får för förekomst av stora rovdjur. Den spelar också stor roll bland annat i ärenden som handlar om skogsavverkning och planering av vindkraftparker, säger Jessica Åsbrink.
Det finns inte någon uttalad övre gräns för populationen i Sverige, utan den bestäms av naturliga förutsättningar. Ansvariga myndigheter ska aktivt arbeta med åtgärder som stödjer kungsörnsstammens tillväxt.
Fakta om kungsörnen
- Har ett vingspann på omkring 2,2 meter.
- Finns främst i skogsområden, fjäll och öppna landskap i norra Sverige.
- Jagar mest små däggdjur och fåglar, men kan även ta större byten som renkalvar.
- Bygger stora bon i träd eller på klippor. Ofta återanvänds samma bo i flera år. Boet kan väga upp till ett 1000 kg.
- Kan bli mer än 30 år gammal.
- Lever troligen i par under hela sitt vuxna liv.
- Lägger vanligen 1-2 ägg.
- Häckar inte alltid varje år. Hoppar över om det finns dåligt med föda
Detta är en nyhet/pressmeddelande från: Naturhistoriska riksmuseet
