vecka 02 - 2000
Hur har det gått med vinterdäckslagen
Sedan den nya lagen om vinterdäck trädde i kraft så har 109 bilister i landet bötfällts för brott mot denna lag, av detta antal kommer 22 från Västra Götalands regionen.
Att det inte är fler brott mot lagen kan nog till stor utsträckning bero på att vi de sydligare delarna av landet inte har haft så många dagar av vad man anser vara vinterväglag. Sen kan man se en trend att ju längre norrut man kommer ju färre brott mot lagen förekommer, och i Norrbotten är det ingen som åkt fast med sommardäck på bilen.
Enligt polisen råder det vinterväglag när vägen är helt eller delvis täckt med is eller snö, och om man då inte har vinterdäck på bilen om man blir stannad i en kontroll så får man finna sig i att betala 800 kr i böter om man inte har en bil äldre än 30 år vilka är undantagna från denna lag.